Aktualności

W ciągu kilku ostatnich lat możemy zauważyć trend na bycie aktywnym fizycznie. Biorąc pod uwagę siedzący tryb pracy, wykonywany przez dużą cześć społeczeństwa, czy też zainteresowanie dzieci i młodzieży grami komputerowymi trudno nie dostrzec, że ma to pozytywny wpływ na społeczeństwo. Jednak w związku z coraz większą liczbą osób uczestniczących w różnego rodzaju zajęciach fizycznych rośnie też liczba kontuzji ostrych oraz przeciążeniowych.

W świetle wielu badań naukowych, w sporcie dzieci i młodzieży znaczący wpływ na występowanie urazów w przyszłości, ma wczesna specjalizacja sportowa oraz brak odpowiedniego przygotowania ogólnorozwojowego.

Aktualnie wczesna specjalizacja sportowa u dzieci stała się wszechobecna. Oznacza to zaangażowanie zawodnika w trening jednej dyscypliny, wykluczając pozostałe aktywności, a także zajęcia ogólnorozwojowe. Bardzo wczesne rozpoczynanie treningów przez dzieci jest przez niektórych uważane za niezbędne dla osiągnięcia jak najwyższego poziomu sportowego w wieku seniorskim. Niestety badania naukowe pokazują, że często jest zupełnie odwrotnie.

Dzieci objęte wczesną specjalizacją dużo częściej doznają urazów przeciążeniowych, w porównaniu do zawodników trenujących kilka dyscyplin. Jest to spowodowane brakiem przygotowania ogólnorozwojowego oraz jednostronnością wielu dyscyplin. Dodatkowo dzieci trenujące jedną dyscyplinę od najmłodszych lat tracą również pod względem mentalnym. Częściej ulegają wypaleniu i rezygnują z dalszych treningów.

Jak zatem zapewnić dziecku odpowiednie warunki do mądrego rozwoju sportowego?

Należy pamiętać o tym, że trenowanie powinno być dla dzieci przede wszystkim zabawą. Warto zapewnić pociechom dostęp do wielu dyscyplin sportowych dzięki, którym będą miały zapewniony ogólnorozwojowy,  harmonijny rozwój w fizyczny i psychiczny.

Dziecko w wieku dojrzewania powinno poznać jak najwięcej dyscyplin, a co za tym idzie wzorców i doświadczeń ruchowych. W kolejnych latach treningu powinno następować większe skupienie na dyscyplinach wiodących tak, aby w późnym wieku nastoletnim mając bardzo dobre przygotowanie ogólnorozwojowe skupić się na jednej. Jako przykład zawodników, którzy trenując inne dyscypliny osiągnęli poziom mistrzowski w piłce nożnej można podać Roberta Lewandowskiego czy Zlatana Ibrahimovica. Oboje trenowali sztuki walki.

 

W metodologii zajęć Indywidualnych Fundamentów Gry stawiamy duży nacisk na trening ogólnorozwojowy naszych zawodników. Ma to miejsce podczas piłkarskich  jednostek treningowych, gdzie wykonywane są odpowiednie ćwiczenia oraz podczas specjalnie dedykowanych zajęć z innych dyscyplin sportu, tj. sztuki walki, basen itp.

Podziel się

Zostaw odpowiedź