O projekcie

Do sukcesu w piłce nożnej potrzebne są cztery składowe: technika piłkarska, przygotowanie motoryczne, taktyczne oraz mentalne. (grafika). Oglądając najlepsze ligi świata nie sposób nie zauważyć, że te elementy stają się kluczowe w dzisiejszych zmaganiach. Najlepsi piłkarze są szybcy jak sprinterzy, skaczą wysoko, dzięki sile dobrze grają ciałem, a przygotowanie mentalne pomaga im poradzić sobie z presją na boisku. IFG Motoryka to odpowiedź na potrzeby młodych sportowców, którzy chcą profesjonalnie grać w piłkę nożną. Zajęcia składają się z elementów przygotowania motorycznego oraz treningu funkcjonalnego. Są przeznaczone dla dzieci od 10. roku życia i stanowią uzupełnienie treningów piłkarskich z zespołem, w których często brakuje czasu na ćwiczenia wzmacniające oraz zapobiegające kontuzjom

W jaki sposób treningi IFG Motoryka pomagają w rozwoju piłkarskim?

Zawodnicy, którzy uczęszczają na treningi IFG Motoryka poprawiają swoją szybkość, skoczność, zwinność, równowagę oraz siłę, a poprzez wykonywanie specjalnych ćwiczeń zmniejszają ryzyko odniesienia kontuzji przeciążeniowych, które spotykają zarówno dzieci jak i starszych zawodników.

Czym jest Motoryka?

Pod słowem motoryka kryją wszystkie umiejętności jakie musi posiadać profesjonalny piłkarz, czyli szybkość, siła, moc, wytrzymałość oraz unikanie kontuzji. Odpowiednie przygotowanie piłkarskie, taktyczne, mentalne oraz motoryczne można osiągnąć tylko dzięki regularnie prowadzonym, wyspecjalizowanym treningom. Praca nad tymi elementami to długotrwały proces, który poprzez systematycznie stosowanie odpowiednich ćwiczeń i umiejętności, wprowadza się już w treningach dzieci i młodzieży. Właściwa i stopniowa nauka odpowiednich wzorców ruchowych jak przysiad, prawidłowa technika biegu lub lądowania oraz prawidłowe wykonywanie ćwiczeń funkcjonalnych kształtują tzw. higienę ruchu, która objawia się małą ilością kontuzji. Ćwiczenia wzmacniające oraz nauka poprawnego poruszania przyczyniają się do znacznego wyeliminowania bólu wywołanego nagłym wzrostem dzieci i stanowią prewencję wobec kontuzji przeciążeniowych, tj. jałowe martwice kolan i pięt, czy bóle pleców. Pomagają także zbudować odpowiednią bazę, która zminimalizuje ryzyko ciężkich kontuzji w przyszłości, tj. skręcenie stawu skokowego, czy zerwanie wiązadeł krzyżowych w stawie kolanowym.

 

Jak wygląda trening IFG Motoryka?

Treningi odbywają się w małych grupach, w których trener przypada na jedną, dwie, trzy lub maksymalnie cztery osoby. Zajęcia odbywają się raz w tygodniu i trwają 90 minut. Treningi IFG Motoryka mają swoją określoną strukturę, która zawiera najważniejsze elementy przygotowania motorycznego. Każde zajęcia zaczynają się od odpowiedniej rozgrzewki, która obejmuje rolowanie mięśni specjalnym wałkiem oraz ćwiczenia aktywujące i rozciągające najważniejsze obszary oraz mięśnie wykorzystywane przez piłkarza. W kolejnych częściach treningu wprowadzane są elementy: prawidłowej techniki biegu i lądowania, ćwiczeń wzmacniających, równowagi, stabilizacji, skoczności, szybkości i przyspieszenia, zapobiegania urazom oraz elementy ćwiczeń siłowych z wykorzystaniem własnego ciężaru ciała i obciążenia zewnętrznego, takiego jak: taśmy elastyczne, piłki lekarskie, ciężarki kettlebell, stepy fitnessowe.

 

Przez kogo są prowadzone treningi IFG Motoryka?

Zajęcia są prowadzone przez specjalistę w dziedzinie przygotowania motorycznego dzieci i młodzieży,  magistra fizjoterapii i absolwenta Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu Bartosza Kubaszewskiego. Jako trener przygotowania motorycznego oraz fizjoterapeuta od wielu lat współpracuje on z kadrą Wielkopolskiego Związku Piłki Nożnej oraz z Akademią Piłkarską Reissa. Posiada kwalifikacje trenera UEFA C. Ukończył liczne szkolenia związane z przygotowaniem motorycznym dzieci i młodzieży organizowane m.in. przez zagraniczne stowarzyszenie Elite Performence Institute, czy też przez byłego trenera przygotowania motorycznego Reprezentacji Polski w piłce nożnej Remigiusza Rzepkę.

 

W jaki sposób sprawdzane są postępy zawodników?

Uczestnicy treningów co trzy miesiące przechodzą szczegółową ocenę motoryczną, której celem jest weryfikacja postępów w treningach. Składa się ona z:

  • Testów szybkości na 10m i 30m – piłka nożna to dyscyplina, w której występuję bardzo dużo przyspieszeń, w związku z czym czas jaki osiągną zawodnicy w biegu na krótkich dystansach jest bardzo ważnym elementem przygotowanie motorycznego.
  • Oceny funkcjonalnej FMS – FMS jest oceną fizjoterapeutyczną sprawności ogólnej, dzięki której można zweryfikować i zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia kontuzji i przeciążeń u osób aktywnych fizycznie. Ocena pozwala wykryć błędne wzorce ruchowe i asymetrie, które mają wpływają na aktywność sportową i często są przyczyną urazów i przeciążeń. Po ocenie wprowadzany jest odpowiedni zestaw ćwiczeń korygujących mający na celu wyeliminowanie nieprawidłowości.
  • Video analiza techniki biegu – polega na nagraniu techniki przyspieszenia zawodnika, analizy poszczególnych kluczowych elementów prawidłowego biegu i wskazaniu, nad którymi należy pracować.
  • Testy oceny siły mięśniowej – jeszcze kilka lat temu trenerzy nie stosowali ćwiczeń siłowych w grupach dziecięcych i młodzieżowych z obawy na krążące pośród trenerów informacje o negatywnym wpływie tych ćwiczeń na zawodników. W świetle aktualnych badań naukowych wiemy, że informacje były nieprawdziwe, a odpowiednio prowadzony trening siłowy wpływa korzystnie na rozwój zawodników.
  • Testy mocy – skok w dal z miejsca i skok wertykalny – moc to umiejętność wygenerowania jak największej siły w jak najkrótszym czasie. Na boisku występuje podczas wyskoku, przyspieszenia, zmiany kierunku biegu, pojedynku „bark w bark”. Jedną z metod pomiaru mocy jest skok w dal oraz w górę.
  • PHV – peak high velocity – wyznaczanie szczytowego okresu wzrostu – Okres szczytowego wzrostu dziecka jest ważnym elementem jego rozwoju. Należy zaznaczyć różnicę w wieku biologicznym zawodników, którzy urodzili się w tym samym czasie. Różnica ta może wynosić nawet 2-3 lata. Wyznaczenie PHV jest istotne, ponieważ w tym okresie dochodzi do największej liczby kontuzji u dzieci, w tym urazów przewlekłych jak bóle kolan czy pięt, które często doskwierają aktywnym dzieciom. Dzięki PHV można w odpowiednim momencie wprowadzić specyficzne ćwiczenia, które zminimalizują możliwość urazu przeciążeniowego.

Silna drużyna, to drużyna, w której piłkarze trzymają się razem i walczą solidarnie ramię w ramię.