FAQ

FAQ

Czym różni się system IFG od innych metodologii szkolenia?

System szkolenia IFG to absolutna nowość na polskim rynku piłkarskim – jest to metodologia oparta o portugalską myśl szkoleniową, realizowana między innymi w Benfice Lizbona, która w centrum treningu stawia indywidualny rozwój zawodników, rozumienie gry i zrozumienie Fundamentów Gry. System IFG nie jest odtwórczą realizacją gotowych konspektów, a kreatywnym podejściem do Fundamentów Gry i samodzielnego rozwoju zawodników, opierając się na Nielinearnej Pedagogice – jednym z najważniejszych kierunków we współczesnej pedagogice i nauczaniu dzieci. System IFG to również indywidualne podejście do klientów, bezpośrednia opieka i kontakt, co stanowi wsparcie w codziennych działaniach klubu.

Czym są Fundamenty Gry?

Fundamenty gry określane są jako zbiór zasad dających zawodnikom możliwość szybkiego rozwiązania problemów taktycznych, z którymi spotykają się w sytuacjach boiskowych. Tworzą one przenikające się struktury funkcjonowania na boisku, uzupełniając się i tworząc jednolitą całość. Ich szczegółowość zależy od rodzaju fundamentu. Występują one w dwóch fazach – atakowania oraz bronienia. Do tych, które zalicza się w fazie ofensywnej należą: postęp, ofensywna asekuracja, mobilność, przestrzeń oraz jedność ofensywna. W defensywie natomiast są to: powstrzymanie, defensywna asekuracja, równowaga, koncentracja oraz jedność defensywna.

Czym jest Nielinearna Pedagogika?

Jest to metoda pracy, w której główny nacisk kładzie się na cel, a nie na sposób wykonania określonego zadania czy ćwiczenia. Ideą nielinearnej pedagogiki jest ukazanie różnych dróg dojścia do określonego celu oraz zwrócenie uwagi na brak idealnego wzorca ruchowego i wzorowego rozwiązania w sytuacjach boiskowych. Nielinearna dlatego, że każdy zawodnik rozwija się w sposób indywidualny, co powinno być odpowiednio stymulowane w treningu. W tej koncepcji trener pełni rolę doradcy (poprzez ukierunkowane odkrywanie i coaching – zadawanie pytań, odpowiednie modelowanie grami), który wspiera zawodnika w jego drodze rozwoju i zrozumienia piłki nożnej. Nielinearna Pedagogika jest nieodłącznym elementem Systemu IFG, łącząc zrozumienie Fundamentów Gry z indywidualnym podejściem do zawodników, coachingiem i nauką poprzez grę.

Czy system IFG jest przeznaczony dla małych czy dużych akademii?

System IFG może być z powodzeniem wdrożony zarówno w małych szkółkach, jak i dużych akademiach. Najważniejszym czynnikiem sukcesu jest otwartość trenerów i profesjonalne podejście do treningu. Różne poziomy zaawansowania systemu IFG pozwolą dla każdego dobrać odpowiedni pakiet. Dla szkółek o charakterze grassroots, które zajmują się przede wszystkim sportem rekreacyjnym, dedykowany jest pakiet IFG Fun, który może stanowić krok w stronę profesjonalizacji szkolenia, a także usprawnienia zarządzania klubem. W przypadku akademii nastawionych na topowy poziom sportowy, przeznaczone są pakiety IFG PRO oraz IFG PRO+, które dają szerokie możliwości rozwoju zawodników oraz trenerów.

Czy jest możliwość stworzenia dedykowanego pakietu IFG, dopasowanego do potrzeb mojego klubu?

Oferta IFG przewiduje trzy ścieżki współpracy: IFG Fun, IFG PRO i IFG+. Jest również możliwość stworzenia indywidualnej oferty, w zależności od potrzeb i możliwości klubu – takie pakiety są wyceniane indywidualnie.

Czy można wprowadzić system IFG tylko w wybranych grupach?

To dla nas jasne, że nie sposób wprowadzić od razu tak zaawansowanego systemu jak IFG w całym klubie, dlatego sugerujemy wdrażanie go stopniowo w kolejnych grupach. Metodologia IFG została skonstruowana w taki sposób, że system może być wprowadzony już od 5 roku życia!

W jakim wieku zawodników najlepiej wprowadzić system IFG?

System IFG najlepiej wdrażać w najmłodszych kategoriach wiekowych, żeby zawodnicy mogli w pełni zrozumieć i zastosować jego założenia w grze. Oczywiście jest również możliwość wprowadzenia systemu IFG w starszych grupach wiekowych, jednak sugerujemy, żeby było to nie później niż w kategoriach U10.

Jak w praktyce wygląda współpraca z IFG?

Forma współpracy z IFG uzależniona jest od wybranego pakietu. W przypadku pakietu IFG Fun, klub w pierwszej kolejności otrzymuje dostęp do webinarów IFG Coaching, które zapoznają trenerów z metodologią. Po zrealizowaniu cyklu szkoleniowego klub otrzymuje pakiet konspektów i materiałów edukacyjnych na każdy miesiąc, do realizacji w ciągu sezonu.

W przypadku wyboru pakietów IFG PRO lub IFG PRO+ trenerzy wybranych grup otrzymują dostęp do cyklu szkoleniowego IFG Coaching. Po ich zrealizowaniu trenerzy mają możliwość wdrożenia metodologii do treningu, bazując na przesłanych przykładowych konspektach, założeniach modelu szkolenia, a także konsultacjach z Trenerem-Edukatorem.

W przypadku pakietu IFG PRO+, trenerzy otrzymują wsparcie mentoringowe, realizowane jest również szkolenie stacjonarne w klubie, połączone z wizytacją treningów.

Dodatkowo, przez cały okres współpracy klub utrzymuje szereg materiałów edukacyjnych w zakresie marketingu i zarządzania.

Czy jeśli dotychczas klub pracował zgodnie metodologią AMO, ma sens wdrożyć system IFG?

System szkolenia IFG nadaje się również dla klubów, które wcześniej pracowały w metodologii AMO, jednak jest to zupełnie inne podejście do treningu piłkarskiego. IFG daje jednak o wiele szersze możliwości szkoleniowe i wspiera rozwój zawodników inteligentnych, charakteryzujących się doskonałą techniką, motoryką oraz rozumieniem gry.

W jakich klubach realizowane są staże trenerskie w ramach systemu IFG?

Staże trenerskie realizowane będą przede wszystkim w Akademii Piłkarskiej Reissa oraz Akademii Piłkarskiej Falubaz, które współtworzą projekt IFG. Są to jedyne kluby w Polsce, które w całości pracują w metodologii IFG, osiągając pierwsze znaczące sukcesy dzięki tej metodzie, jak choćby awans drużyn do Centralnej Ligi Juniorów, liczne sukcesy w turniejach PZPN oraz innych rozgrywkach.

Czy jest możliwość wykupienia samego pakietu IFG Player?

IFG Player to niezależna ścieżka indywidualnego rozwoju dla zawodników. Jest możliwość wykupienia tego pakietu, nie korzystając z metodologii IFG. Klub otrzymuje wówczas gotowe materiały i konspekty treningowe, do prowadzenia dodatkowych zajęć indywidualnych z zawodnikami.

 

 

Piłka nożna daje ci życie lub przynajmniej sens życia.