FAQ

Czym różni się system IFG od innych metodologii szkolenia?

System szkolenia IFG to absolutna nowość na polskim rynku piłkarskim – jest to metodologia oparta o portugalską myśl szkoleniową, realizowana między innymi w Benfice Lizbona, która w centrum treningu stawia indywidualny rozwój zawodników, rozumienie gry i zrozumienie Fundamentów Gry. System IFG nie jest odtwórczą realizacją gotowych konspektów, a kreatywnym podejściem do Fundamentów Gry i samodzielnego rozwoju zawodników, opierając się na Nielinearnej Pedagogice – jednym z najważniejszych kierunków we współczesnej pedagogice i nauczaniu dzieci. System IFG to również indywidualne podejście do klientów, bezpośrednia opieka i kontakt, co stanowi wsparcie w codziennych działaniach klubu.

Czym są Fundamenty Gry?

Fundamenty gry określane są jako zbiór zasad dających zawodnikom możliwość szybkiego rozwiązania problemów taktycznych, z którymi spotykają się w sytuacjach boiskowych. Tworzą one przenikające się struktury funkcjonowania na boisku, uzupełniając się i tworząc jednolitą całość. Ich szczegółowość zależy od rodzaju fundamentu. Występują one w dwóch fazach – atakowania oraz bronienia. Do tych, które zalicza się w fazie ofensywnej należą: postęp, ofensywna asekuracja, mobilność, przestrzeń oraz jedność ofensywna. W defensywie natomiast są to: powstrzymanie, defensywna asekuracja, równowaga, koncentracja oraz jedność defensywna.

Czym jest Nielinearna Pedagogika?

Jest to metoda pracy, w której główny nacisk kładzie się na cel, a nie na sposób wykonania określonego zadania czy ćwiczenia. Ideą nielinearnej pedagogiki jest ukazanie różnych dróg dojścia do określonego celu oraz zwrócenie uwagi na brak idealnego wzorca ruchowego i wzorowego rozwiązania w sytuacjach boiskowych. Nielinearna dlatego, że każdy zawodnik rozwija się w sposób indywidualny, co powinno być odpowiednio stymulowane w treningu. W tej koncepcji trener pełni rolę doradcy (poprzez ukierunkowane odkrywanie i coaching – zadawanie pytań, odpowiednie modelowanie grami), który wspiera zawodnika w jego drodze rozwoju i zrozumienia piłki nożnej. Nielinearna Pedagogika jest nieodłącznym elementem Systemu IFG, łącząc zrozumienie Fundamentów Gry z indywidualnym podejściem do zawodników, coachingiem i nauką poprzez grę.

Czy system IFG jest przeznaczony dla małych czy dużych akademii?

System IFG może być z powodzeniem wdrożony zarówno w małych szkółkach, jak i dużych akademiach. Najważniejszym czynnikiem sukcesu jest otwartość trenerów i profesjonalne podejście do treningu. Różne poziomy zaawansowania systemu IFG pozwolą dla każdego dobrać odpowiedni pakiet. Dla szkółek o charakterze grassroots, które zajmują się przede wszystkim sportem rekreacyjnym, dedykowany jest pakiet IFG Fun, który może stanowić krok w stronę profesjonalizacji szkolenia, a także usprawnienia zarządzania klubem. W przypadku akademii nastawionych na topowy poziom sportowy, przeznaczone są pakiety IFG PRO oraz IFG PRO+, które dają szerokie możliwości rozwoju zawodników oraz trenerów.

Czy jest możliwość stworzenia dedykowanego pakietu IFG, dopasowanego do potrzeb mojego klubu?

Oferta IFG przewiduje trzy ścieżki współpracy: IFG Fun, IFG PRO i IFG+. Jest również możliwość stworzenia indywidualnej oferty, w zależności od potrzeb i możliwości klubu – takie pakiety są wyceniane indywidualnie.

W jakich klubach realizowane są staże trenerskie w ramach systemu IFG?

Staże trenerskie realizowane będą przede wszystkim w Akademii Piłkarskiej Reissa oraz Akademii Piłkarskiej Falubaz, które współtworzą projekt IFG. Są to jedyne kluby w Polsce, które w całości pracują w metodologii IFG, osiągając pierwsze znaczące sukcesy dzięki tej metodzie, jak choćby awans drużyn do Centralnej Ligi Juniorów, liczne sukcesy w turniejach PZPN oraz innych rozgrywkach.

Piłka nożna daje ci życie lub przynajmniej sens życia.

Czy można wprowadzić system IFG tylko w wybranych grupach?

To dla nas jasne, że nie sposób wprowadzić od razu tak zaawansowanego systemu jak IFG w całym klubie, dlatego sugerujemy wdrażanie go stopniowo w kolejnych grupach. Metodologia IFG została skonstruowana w taki sposób, że system może być wprowadzony już od 5 roku życia!

W jakim wieku zawodników najlepiej wprowadzić system IFG?

System IFG najlepiej wdrażać w najmłodszych kategoriach wiekowych, żeby zawodnicy mogli w pełni zrozumieć i zastosować jego założenia w grze. Oczywiście jest również możliwość wprowadzenia systemu IFG w starszych grupach wiekowych, jednak sugerujemy, żeby było to nie później niż w kategoriach U10.

Jak w praktyce wygląda współpraca z IFG?

Forma współpracy z IFG uzależniona jest od wybranego pakietu. W przypadku pakietu IFG Fun, klub w pierwszej kolejności otrzymuje dostęp do webinarów IFG Coaching, które zapoznają trenerów z metodologią. Po zrealizowaniu cyklu szkoleniowego klub otrzymuje pakiet konspektów i materiałów edukacyjnych na każdy miesiąc, do realizacji w ciągu sezonu.

W przypadku wyboru pakietów IFG PRO lub IFG PRO+ trenerzy wybranych grup otrzymują dostęp do cyklu szkoleniowego IFG Coaching. Po ich zrealizowaniu trenerzy mają możliwość wdrożenia metodologii do treningu, bazując na przesłanych przykładowych konspektach, założeniach modelu szkolenia, a także konsultacjach z Trenerem-Edukatorem.

W przypadku pakietu IFG PRO+, trenerzy otrzymują wsparcie mentoringowe, realizowane jest również szkolenie stacjonarne w klubie, połączone z wizytacją treningów.

Dodatkowo, przez cały okres współpracy klub utrzymuje szereg materiałów edukacyjnych w zakresie marketingu i zarządzania.

Czy jeśli dotychczas klub pracował zgodnie metodologią AMO, ma sens wdrożyć system IFG?

System szkolenia IFG nadaje się również dla klubów, które wcześniej pracowały w metodologii AMO, jednak jest to zupełnie inne podejście do treningu piłkarskiego. IFG daje jednak o wiele szersze możliwości szkoleniowe i wspiera rozwój zawodników inteligentnych, charakteryzujących się doskonałą techniką, motoryką oraz rozumieniem gry.

Czy jest możliwość wykupienia samego pakietu IFG Player?

IFG Player to niezależna ścieżka indywidualnego rozwoju dla zawodników. Jest możliwość wykupienia tego pakietu, nie korzystając z metodologii IFG. Klub otrzymuje wówczas gotowe materiały i konspekty treningowe, do prowadzenia dodatkowych zajęć indywidualnych z zawodnikami.