System szkolenia

Metoda szkolenia zawodników

Indywidualne Fundamenty Gry (IFG), to projekt realizujący indywidualne treningi piłki nożnej dla dzieci od 7. roku życia, które prowadzone systematycznie podnoszą kwalifikacje młodego piłkarza. Szkolenie zawodników opiera się na specjalnie przygotowanym programie nauczania i doskonalenia umiejętności piłkarskich

Indywidualne treningi piłkarskie objęte naszym autorskim programem są doskonałym uzupełnieniem zajęć, zarówno dla pojedynczego zawodnika, jak i dla całych drużyn w klubie sportowym.

Program IFG składa się z czterech obszarów: treningu piłkarskiego, zajęć dodatkowych, zadań domowych oraz monitoringu postępu zawodnika.

1.Trening piłkarski IFG

Szkolenie piłkarskie dla dzieci bazuje na kilku elementach zawartych w założeniach metody Indywidualnych Fundamentów Gry.

 

Indywidualne ćwiczenia zawodnika

 • Panowanie na piłka oraz nad swoim ciałem stanowi pierwszy, wyjściowy i podstawowy elementy treningów IFG. Ćwiczenia związane ze sprawnością ogólną pozwalają rozwijać się zawodnikom równocześnie w kilku obszarach. W zadania, które wykonują wplatane są elementy skoków, czołgania i naśladowania ruchu zwierząt.  Zawodnicy pokonują zaawansowane tory przeszkód z wykorzystaniem pachołków, płotków oraz specjalistycznego sprzętu podczas, których muszą wykazać się bardzo dobrym prowadzeniem piłki. Wszystko to sprawia, że już po kilku indywidualnych treningach piłkarskich zawodnik lepiej panuje nad piłką, a motoryka ciała i ogólna sprawność są lepsze.

 

 • Ćwiczenia zapobiegające kontuzjom. Prewencja urazów to  ważna i unikatowa część szkolenia IFG. Dzięki wykonywaniu ich podczas treningu, zawodnicy mają szansę na uniknięcie kontuzji w przyszłości. System prewencji urazów polega na wzmacnianiu najważniejszych mięśni oraz wprowadzaniu do treningu ćwiczeń funkcjonalnych. Dzięki temu młodzi zawodnicy mogą wykazywać się na treningu piłkarskim maksymalnym zaangażowaniem, bez obawy o ewentualną kontuzję. 

Fundamenty kształtowane podczas treningu

 • Szybkość. To ona stanowi kluczowy element w nowoczesnym treningu piłkarskim dla dzieci. Gra w piłkę nożną na najwyższym poziomie wymaga szybkości w działaniu i dynamicznych reakcji.

 

 • Podania i przyjęcia piłki. Stanowią one podstawę zadań grupowych w piłce nożnej dla dzieci i młodzieży. Ćwiczenia polegają na wprowadzeniu dużej liczby podań oraz przyjęć w krótkim czasie. Początkowo są one realizowane bez presji przeciwnika, aby w kolejnych etapach odwrócić sytuację i wykonywać te sama zadania, jednak już z pełną presją.

 

GRA

 • 1NA1. Jest to jedna z najważniejszych kwestii w szkoleniu piłkarskim. Podczas ataku na boisku, wygrany pojedynek 1na1 stwarza przewagę całej drużyny i pozwala zdobyć bramkę. Tę część indywidualnego treningu piłki nożnej cechuje wysoka intensywność oraz duża liczba powtórzeń.

 

 • GRA KOŃCOWA  Gra łączy w sobie wszystkie elementy, które były wykonywane podczas indywidualnego treningu piłkarskiego. Stanowi ona element sprawdzenia czy każdy z nich został dobrze przepracowany. Gra 4 na 4, 3 na 3 lub 2 na 2 charakteryzuje się dużą intensywnością. Jednak mimo tego cieszy się ona dużym zadowoleniem młodych piłkarzy.

2. Zajęcia dodatkowe

 

Uważnie obserwując świat futbolu, możemy zauważyć ciągłą profesjonalizację piłki nożnej. Dla osiągnięcia jak najlepszych wyników sportowych kluby piłkarskie nawiązują współpracę ze specjalistami z różnych dziedzin. Dietetycy dbają o odpowiednie nawyki żywieniowe piłkarzy. Psychologowie sportowi wspierają zawodników podpowiadając im jak radzić sobie z presją podczas ważnego meczu czy zachować odpowiedni poziom koncentracji. Technologie typu GPS, fotokomórki, pulsometry przekładają wysiłek włożony przez sportowców w liczby, które po przeanalizowaniu mogą być wykorzystywane do maksymalizacji wyników sportowych.

Podążając za najnowszymi trendami, w IFG dbamy o wielopłaszczyznowy rozwój zawodników, dlatego oprócz indywidualnych treningów piłkarskich w małych grupach realizujemy również zajęcia dodatkowe, w ramach których odbywają się zajęcia ze specjalistą w dziedzinie: fizjoterapii, dietetyki oraz psychologii lub zajęcia ogólnorozwojowe.

 

Elementy fizjoterapii w indywidualnym szkoleniu piłkarskim

Zawodnicy regularnie spotykają się z fizjoterapeutą a do treningu wprowadzane są ćwiczenia zapobiegające urazom. Wszystkie te czynniki znacznie zmniejszają ryzyko kontuzji, co pozytywnie wpływa na ogólną sprawność piłkarzy w dalszej karierze sportowej.

Rola dietetyka w szkoleniu zawodników IFG

Żywienie ma wpływ na prawidłowy wzrost i rozwój młodego organizmu, możliwości wysiłkowe piłkarza, tempo regeneracji i zmniejszenie ryzyka kontuzji. Dlatego właściwe odżywianie w życiu młodego sportowca ma kluczowe znaczenie. Dietetycy współpracujący z IFG regularnie przekazują zawodnikom cenne wskazówki żywieniowe, które wpływają na ich lepszy rozwój sportowy.

Rola psychologa sportowego w szkoleniu piłkarskim dla dzieci

Jednym z bardzo ważnych elementów składowych udanego meczu jest pewność siebie zawodnika. Wystarczy chwila dekoncentracji przed rozgrywką, brak edukacji potreningowej, czy też wizji i celu treningowego, aby jedna porażka wpłynęła na samopoczucie, a dalej na rezultat meczu.  Podczas konsultacji z psychologiem sportowym zawodnicy uczą się w jaki sposób uwierzyć we własne siły oraz jak radzić sobie z presją i stresem.

Zajęcia ogólnorozwojowe a trening piłki nożnej dla dzieci

W metodzie szkolenia piłkarskiego IFG kładziemy duży nacisk na trening ogólnorozwojowy zawodników. Ogólna sprawność fizyczna kształtowana jest podczas indywidualnych treningów piłkarskich oraz w czasie specjalnie dedykowanych zajęć z innych dyscyplin sportu, tj. sztuki walki, basen, itp. Organizm dziecka trenującego w wielu dziedzinach jest lepiej rozwinięty, co pozwala mu na osiągnięcie lepszych efektów na boisku.

3.Monitoring postępu zawodnika

Testy IFG zostały stworzone na podstawie Soccer Star Challenge, metody, która ma na celu zbadanie sprawności zawodników IFG. Ich celem jest ocena postępu młodych piłkarzy oraz wskazanie im obszarów piłki nożnej, nad którymi w szczególności powinni popracować. Próby testów zostały sprawdzone pod względem rzetelności i trafności w katedrze Statystyki Społecznej Uniwersytetu w Southampton przez zespół badawczy pod kierownictwem prof. Tima Holta, a ich miarodajność została potwierdzona w 90%.

Testy IFG składają się z pięciu elementów, które pozwalają określić poziom piłkarskiej sprawności fizycznej i umiejętności kluczowych w szkoleniu piłkarskim dla dzieci, które są podstawą efektywnej gry współczesnego piłkarza:

 • PROWADZENIE PIŁKI – zawodnik ma za zadanie poprowadzić piłkę dowolną częścią stopy na określonym dystansie
 • ZWROTY Z PIŁKĄ – zawodnik wykonuje jak najszybciej określoną ilość zwrotów z piłką, na kilka różnych sposobów.
 • DRYBLING – polega na prowadzeniu piłki po określonym torze.
 • BIEG BEZ PIŁKI – jak najszybszy bieg po określonym torze.
 • OCENA GRY – zawodnicy zostają ocenieni przez pryzmat kilku jednostek treningowych; trenerzy oceniają m.in. zaangażowanie, podejmowanie decyzji, umiejętność współpracy oraz umiejętności techniczne.

Testy przeprowadzane są trzykrotnie w ciągu roku. W okresie wiosennym (marzec – kwiecień), letnim (czerwiec) oraz w okresie jesiennym (wrzesień – październik).

Za wykonanie określonej próby zawodnicy otrzymują punkty, które pozwalają przydzielić każdemu z nich piłkarską odznakę IFG – złotą, srebrną lub brązową. Testy, w których wykorzystany jest pomiar czasu przeprowadzane są za pomocą nowoczesnych fotokomórek

4. Zadanie Domowe

Po każdym treningu, w celu utrwalenia działań treningowych, zawodnicy otrzymują do wykonania zadania, które są realizowane na treningach. Zadania polegają na powtarzaniu określonego ćwiczenia w domu, a później uzyskaniu od trenera, potwierdzenia jego poprawnego wykonania. Linki do filmów z zadaniami, każdego miesiąca, są wysyłane do rodziców. Zawodnicy mogą znaleźć je także w mobilizatorze treningowym, w formie kodu QR.

Silna drużyna, to drużyna, w której piłkarze trzymają się razem i walczą solidarnie ramię w ramię.