System szkolenia

Metoda szkolenia zawodników

Indywidualne Fundamenty Gry (IFG), to projekt realizujący indywidualne treningi piłki nożnej dla dzieci od 7. do 15. roku życia, które podnoszą kwalifikacje młodego piłkarza. Szkolenie zawodników opiera się na specjalnie przygotowanym programie nauczania i doskonalenia umiejętności piłkarskich. Indywidualne treningi piłkarskie objęte naszym autorskim programem są doskonałym uzupełnieniem zajęć, zarówno dla pojedynczego zawodnika, jak i dla całych drużyn w klubie sportowym.

Program IFG składa się z czterech obszarów: treningu piłkarskiego, zajęć dodatkowych, zadań domowych oraz monitoringu postępu zawodnika.

I. Trening piłkarski IFG

Trening piłkarski IFG bazuje na trzech elementach: indywidualnych ćwiczeniach zawodnika poprawiających jego sprawność ogólną i zapobiegających urazom, ćwiczeniach kształtujących fundamenty takie jak szybkość, podania i przyjęcia piłki oraz z gry 1na1 i końcowej, która łączy sobie wszystkie elementy wykonywane podczas treningu.

1. Indywidualne ćwiczenia zawodnika

  • Panowanie na piłka oraz nad swoim ciałem to podstawa w treningach IFG. W ćwiczenia wplatane są elementy kształtujące ogólną sprawność: skoki, czołganie, czy naśladowanie ruchu zwierząt.  Zawodnicy pokonują zaawansowane tory przeszkód z wykorzystaniem pachołków, płotków oraz specjalistycznego sprzętu podczas, w których muszą wykazać się bardzo dobrym prowadzeniem piłki. Wszystko to sprawia, że już po kilku indywidualnych treningach piłkarskich lepiej panują nad piłką, a motoryka ciała i ogólna sprawność są na wyższym poziomie.
  • Ćwiczenia zapobiegające kontuzjom. Prewencja urazów to unikatowa część szkolenia IFG, polegająca na wzmacnianiu najważniejszych mięśni oraz wprowadzaniu do treningu ćwiczeń funkcjonalnych. Znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia urazu obecnie jak i w przyszłości. Dzięki temu młodzi zawodnicy mogą wykazywać się maksymalnym zaangażowaniem na treningu, bez obawy o ewentualną kontuzję. 

2. Fundamenty kształtowane podczas treningu

    • Szybkość. Gra w piłkę nożną na najwyższym poziomie wymaga szybkości w działaniu i dynamicznych reakcji. Dlatego tak ważne jest, aby kształtować ją u dzieci już od najmłodszych lat.
    • Podania i przyjęcia piłki. Ćwiczenia polegają na wprowadzeniu dużej liczby podań oraz przyjęć w krótkim czasie. Początkowo są one realizowane bez presji przeciwnika, aby w kolejnych etapach odwrócić sytuację i wykonywać te sama zadania, jednak już z pełną presją.

     3. Gra

    • 1na1. Jest to jedna z najważniejszych kwestii w szkoleniu piłkarskim. Podczas ataku na boisku, wygrany pojedynek 1na1 stwarza przewagę całej drużyny i pozwala zdobyć bramkę. Ta część indywidualnego treningu piłki nożnej charakteryzuje się wysoką intensywnością oraz dużą liczbą powtórzeń.
    • Gra końcowa.  Jest połączeniem wszystkich elementów, które były wykonywane podczas treningu IFG. Stanowi element sprawdzenia czy każdy z nich został dobrze przepracowany. Gra 4 na 4, 3 na 3 lub 2 na 2 charakteryzuje się dużą intensywnością, jednak mimo tego cieszy się dużym zadowoleniem młodych piłkarzy.

II. Zajęcia dodatkowe

Uważnie obserwując świat futbolu, możemy zauważyć, że do osiągnięcia jak najlepszych wyników sportowych wymagany jest kompleksowy rozwój piłkarza w wielu obszarach. Podążając za najnowszymi trendami, w IFG dbamy o wielopłaszczyznowy rozwój zawodników, dlatego oprócz indywidualnych treningów piłkarskich w małych grupach realizujemy również zajęcia dodatkowe, w ramach których odbywają się spotkania ze specjalistami i zajęcia ogólnorozwojowe.

Zawodnicy regularnie spotykają się z fizjoterapeutą, a do treningu wprowadzane są ćwiczenia zapobiegające urazom. Dietetycy, współpracujący z IFG, przekazują zawodnikom cenne wskazówki żywieniowe, które wpływają na ich lepszy rozwój piłkarski. Podczas konsultacji z psychologiem sportowym młodzi piłkarze uczą się w jaki sposób uwierzyć we własne siły oraz jak radzić sobie z presją i stresem, a w czasie specjalnie dedykowanych zajęć ogólnorozwojowych z innych dyscyplin sportu tj. sztuki walki, basen, itp. kształtowana jest ogólna sprawność zawodników. Organizm dziecka trenującego w wielu dziedzinach jest lepiej rozwinięty, co pozwala mu na osiągnięcie lepszych efektów na boisku.

III. Monitoring postępów zawodnika

Zawodnicy IFG są poddawani regularnym testom, które sprawdzają ich postępy w treningu oraz wskazują obszary piłki nożnej, nad którymi w szczególności powinni pracować. Próby testów zostały sprawdzone pod względem rzetelności i trafności w katedrze Statystyki Społecznej Uniwersytetu w Southampton, przez zespół badawczy pod kierownictwem prof. Tima Holta, a ich miarodajność została potwierdzona w 90%.

Testy IFG składają się z pięciu elementów: prowadzenia piłki, zwrotów z piłką, dryblingu, biegu bez piłki oraz oceny gry. Za wykonanie określonej próby zawodnicy otrzymują punkty, które pozwalają przydzielić każdemu z nich piłkarską odznakę IFG – złotą, srebrną lub brązową. Testy, w których wykorzystany jest pomiar czasu przeprowadzane są za pomocą nowoczesnych fotokomórek.

IV. Zadanie Domowe

Po każdym treningu, w celu utrwalenia działań treningowych, zawodnicy otrzymują do wykonania zadania, które są realizowane na treningach. Zadania polegają na powtarzaniu określonego ćwiczenia w domu, a później uzyskaniu od trenera potwierdzenia jego poprawnego wykonania. Linki do filmów z zadaniami wysyłane są do rodziców.