Aktualności

Sport wielu osobom kojarzy się z dbaniem o zdrowie i aktywnym trybem życia. Jest w tym wiele prawdy. Wysiłek fizyczny wspomaga nasze serce, sprawia, że mięśnie mają bodziec do wzrostu, zwiększa się także ogólna kondycja. Jednak wśród tych niekwestionowanych benefitów istnieją także zagrożenia związane z uprawianiem sportu. Nie sposób ukryć, że rywalizacja na najwyższym poziomie i intensywne, regularne treningi mogą być przyczyną kontuzji zawodnika. Piłka nożna wyjątkowo obciąża stawy, przez co stała opieka nad piłkarzem jest niezbędna. Właśnie dlatego metodyka Indywidualnych Fundamentów Gry oprócz zawiera w swoim programie także stałą opiekę fizjoterapeuty, psychologa i dietetyka, którzy podczas konsultacji wskazują zawodnikom sposoby w jakie powinni oni o siebie dbać. W jaki sposób wpływa to na ochronę zdrowia zawodników? 

 

1. Fizjoterapeuta 

Podstawą w konsultacji fizjoterapeuty jest indywidualne podejście do każdego zawodnika. Istnieje wiele różnorodnych systemów rehabilitacyjnych jak i profilaktycznych, które w różny sposób pomagają człowiekowi. Z tego powodu nasi fizjoterapeuci z zaufanego centrum Rehasport za pomocą wywiadów i badań personalnych dopasowują daną technikę do poszczególnego zawodnika. Jakie są to metody?

  1. Metoda mechanicznego diagnozowania – pozwala na wychwycenie sztywności mięśniowych i ich wyeliminowanie. Jej zaletą jest równomierne rozłożenie pracy pomiędzy badanego a fizjoterapeutę. Dziecko przyswaja podstawowe zasady dbania o kręgosłup i uczy się wyprostowanej postawy. 
  2. Masaż tkanek głębokich – specjalistyczny masaż pozwalający na uwolnienie mięśni z napięć, która zaistniały podczas treningu. Takie uciskanie przez masażystę w znaczący sposób może przyczynić się do poprawy postawy. 
  3. Ocena FMS – profilaktyczna metoda badawcza, poprzez którą łatwiej wychwycić błędne wzorce ruchowe i asymetrie. 

2. Psycholog 

W dzisiejszym świecie rola psychologa jest znacząca i stanowi doskonałe uzupełnienie trenera w drużynie. Presja i stres spowodowane intensywnymi treningami czy ważnym meczem powodują, że  czasem konieczna jest konsultacja z psychologiem. Nie jest to jednak nic czego należy się wstydzić, ponieważ, takie spotkanie to kolejny element wsparcia młodego piłkarza, który dopiero rozwija w sobie siłę charakteru, a żeby ten rozwój szedł w odpowiednim kierunku obserwacja specjalisty jest konieczna. 

3. Dietetyk 

Dietetyk to fundamentalna postać w sztabie medycznym każdej akademii sportowej. Tak jak fizjoterapeuty i psychologa młodzi sportowcy potrzebują doraźnie, tak dietetyk dba o sposób ich żywienia regularnie. Zapotrzebowanie kaloryczne i podaż makroskładników powinna być indywidualnie rozpisana dla każdego piłkarza. Zależy to od jego wagi, wzrostu i częstotliwości aktywności fizycznej. Zdrowa, nieprzetworzona żywność jest kluczem do efektywnego rozwoju i robienia szybkich postępów na boisku.

Aby dowiedzieć się więcej o Indywidualnych Fundamentach Gry i naszym profesjonalnym wsparciu młodych sportowców odwiedź stronę fundamentygry.pl lub zadzwoń pod numer 519 840 775.

Podziel się

Zostaw odpowiedź