Wielu zawodników marzy o profesjonalnej piłkarskiej karierze. Jednak sam talent nie wystarczy. Chcąc osiągnąć sportowy sukces, należy włożyć w treningi mnóstwo pracy oraz zastosować odpowiednie nawyki, które pozwolą młodemu piłkarzowi stać się najlepszym w przyszłości.
- Określ cel
Niemal wszyscy zawodnicy, na boisku, chcą dać z siebie wszystko. Jednak oprócz tego należy wyznaczyć konkretne cele, które piłkarz powinien opracować wraz z trenerem. Cele warto podzielić na mniejsze zadania, których wykonanie, będzie motywować zawodnika do dalszej pracy nad sobą.
- Zdrowo się odżywiaj
Tak samo, jak samochód nie pojedzie daleko bez dobrego paliwa, tak samo, sportowiec nie osiągnie maksimum swoich możliwości, jeśli nie będzie prawidłowo się odżywiał. Profesjonalni sportowcy współpracują z dietetykami, którzy układają im indywidualny plan żywieniowy, aby maksymalnie podnieść ich wydajność. Warto wprowadzić plan zdrowego żywienia już na wczesnym etapie treningów, dzięki temu zawodnik będzie mógł osiągać lepsze rezultaty.
- Zapobiegaj kontuzjom
Kontuzje to jedna z największych obaw profesjonalnych piłkarzy, ponieważ może wykluczyć ich z gry na wiele miesięcy. Dlatego zamiast leczyć, lepiej jest zapobiegać. Warto wdrożyć do treningów elementy rozciągania. Im bardziej rozciągliwy i gibki jest mięsień, tym większy jest zakres ruchu i większa odporność na naciągnięcia, czy naderwania. Rozciąganie ma ogromne znaczenie także dla regeneracji mięśniowej. Podczas naciągnięcia mięśnia, składniki odżywcze mogą być łatwiej przetransportowane w docelowe miejsce mikrourazu, dzięki czemu mięsień szybciej się regeneruje.
- Pozwól sobie na odpowiednią regencję
Podczas snu organizm naprawia uszkodzone podczas treningu mięśnie i regeneruje układ nerwowy. Dzięki niemu po dobrze przespanej nocy piłkarz ma energię, aby dać z siebie wszystko i wykonać kolejny dobry trening. Zaleca się, aby młody organizm spal minimum 7,5 h.
- Przywiązuj uwagę do treningu motorycznego
Dobry piłkarz, ze względu na specyfikę piłki nożnej jako dyscypliny, musi charakteryzować się wieloaspektowym przygotowaniem motorycznym. Jest to niezbędne, ponieważ w piłce nożnej zawodnicy wykonują ruchy niestandardowe, w ciągle zmieniających się warunkach i bodźcach zewnętrznych. Dużą uwagę w szkoleniu młodego piłkarza należy zwrócić właśnie na kształtowanie jego koordynacji ruchowej. W treningu motorycznym należy uświadamiać zawodnika, jakie ruchy wykonuje i dlaczego.
Cieszę się, że zostało wspomniane to, by się rozciągać. Niestety dla wielu, szczególnie młodych ludzi, nadal jest to temat odległy i nie doceniają wagi rozciągania. Super materiał!