Aktualności

Często możemy spotkać się z opinią, że sportowiec, który chce osiągać najlepsze wyniki musi posiadać określony zestaw cech osobowości, by rzeczywiście móc ten cel zrealizować. Czy to prawda?

 

Cechy mistrza

Według psychologów, którzy na co dzień zajmują się kwestiami psychologii sportu i pracują ze sportowcami uważają, że zestaw cech mistrza nie istnieje. Nie ma gwarancji, że osoba, która jest zdeterminowana, jest obowiązkowa i teoretycznie odporna psychicznie będzie mistrzem w danej dyscyplinie. Faktem jest, że dużo zależy od charakteru, ale nie jest to jedyny element, który decyduje o ostatecznych rezultatach sportowych. Oczywiście istnieją cechy, które ułatwiają osiągnięcie sportowego sukcesu, ale nie są one decydujące. Grunt do osiągania sukcesów sportowych tworzy szereg pozostałych czynników.

Wybór dyscypliny

Przede wszystkim dziecko powinno wybrać dyscyplinę, która naprawdę je interesuje. Dlatego bardzo ważne jest, by nie zmuszać swojego dziecka do uprawiania konkretnej dyscypliny. Jeżeli widzimy, że nasza pociecha przejawia predyspozycje sportowe i szkoda byłoby, gdyby nie rozwijała tego talentu, należy dać jej wolną rękę w wyborze. Jeśli po stronie dziecka nie ma chęci do trenowania danej dyscypliny, to nigdy nie stanie się dobrym sportowcem.

Ważne wsparcie

Istotne jest także wsparcie dziecka w wyborze dyscypliny i w realizacji jego sportowej pasji. Tutaj znowu należy pamiętać, by nic dziecku nie narzucać. Zdarza się, że rodzice przenoszą na dzieci swoje niespełnione pasje, w tym te sportowe, a to ogromny błąd! Dziecko nie może czuć presji, która wychodzi od najbliższych mu osób. Trzeba starać się także dawać dobry przykład, zachęcać do aktywności fizycznych, propagować w rodzinnym domu zdrowy styl życia, co na pewno będzie ogromnym plusem i dodatkowym wsparciem.

Wyznaczanie celów

Pomoc dziecku w wyznaczaniu celów jest kluczowa. Już na początku trzeba mu wytłumaczyć, że najważniejsze jest, by dążyć do jak najlepszego wykonania swojej pracy, a co nie zawsze musi przełożyć się na miejsce na podium. Nie zawsze pełne zaangażowanie i motywacja przekłada się na sukces. Dzieje się tak z powodu czynników, które często nie zależą od nas. Dlatego też tak ważne jest nauczenie dziecka radzenia sobie z porażkami i wspieranie go w takich momentach. Trzeba wpajać dziecku, by sport traktował też jako dobrą zabawę, by czerpał radość z tego, co trenuje. Wtedy poradzenie sobie z ewentualną porażką tez będzie o wiele prostsze.

Podziel się

Zostaw odpowiedź