Aktualności

Rozciąganie to fundamentalny element każdego treningu. Dzięki niemu mięśnie są lepiej przygotowane do wysiłku fizycznego, przez co poprawia się motoryka ciała, znacznie spada ryzyko kontuzji, a trening jest bardziej efektywny. Jednak podczas wykonywania ćwiczeń rozciągających należy zachować dużą ostrożność, bo przekraczanie progu bólu, dynamiczne obciążenia ścięgien czy dociskanie przez partnera może skończyć się kontuzją. Warto pamiętać, że metody rozciągania powinny być dobierane indywidualnie, ponieważ te które są dobre dla jednych, mogą nie odpowiadać innym. Każda osoba ma inną gibkość i zakres ruchu w stawach.

Jakie metody rozciągania można stosować?

Dynamiczne

Ten typ rozciągania warto stosować przed treningiem, zwłaszcza tym dynamicznym. Dzięki niemu zwiększamy zakres ruchu w stawach poprzez płynne i kontrolowane ruchy wykonywane siłą mięśni, takie jak: krążenia, wymachy, rotacje. Rozciąganie dynamiczne ma wiele zalet. Konieczność utrzymania równowagi podczas wykonywania ćwiczeń sprawia, że poprawie ulega stabilność stawów i płynność ruchów.

Rozciąganie dynamiczne jest dobrym przygotowaniem do uprawiania dynamicznych sportów, ponieważ buduje gibkość używaną w ruchu. Właśnie dlatego powinno ono stanowić dużą część wszystkich ćwiczeń rozciągających.

Statyczne

Ten rodzaj polega na powolnym rozluźnieniu mięśni, które będą ulegały stopniowemu rozciąganiu. Jego celem jest doprowadzenie ciała do maksymalnej granicy kontrolowanego rozciągnięcia mięśnia i utrzymanie go w takiej pozycji przez 15-30 sekund. Ważną rolę odgrywa tu także oddychanie.

Rozciąganie statyczne najmniej inwazyjne, dlatego jest polecane dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z aktywnością fizyczną. Dla rozluźnienia i regeneracji warto stosować je po treningu.

Rolery

Rolowanie to technika uciskania i rolowania mięśni za pomocą specjalistycznych wałków. Metoda ta jest pomocna przy rozluźnianiu przykurczonych tkanek i odzyskaniu utraconego zakresu ruchu. Ćwiczenia z wałkiem można z powodzeniem stosować samodzielnie.

Chcąc osiągnąć jak najlepsze rezultaty, należy indywidualnie dobierać metody rozciągania.  Ich zmienność i różnorodność pozwoli poprawić gibkość i ruchomość stawów oraz mięśni.  Wpływając w ten sposób na zakres ruchomości stawów wpływamy pozytywnie na organizm, który w przyszłości z pewnością odwdzięczy się jeszcze lepszymi wynikami sportowymi.

Podziel się

Zostaw odpowiedź