Aktualności

Wielokrotnie można usłyszeć lub przeczytać, że rozciąganie powinno być nierozłącznym elementem dnia każdego sportowca. Jednak pojawia się pytanie, dlaczego podczas treningów nie powinniśmy zapominać o tej czynności? Czy rozciąganie powinno stać się naszym nawykiem? Jeżeli się nad tym zastanawiasz, przeczytaj ten artykuł i rozwiej wszelkie wątpliwości dotyczące stretchingu!

Czy każdy powinien się rozciągać?

Regularne rozciąganie nie tylko wpływa korzystnie na sylwetkę, ale również skutecznie likwiduje bóle stawów i mięśni, dlatego tak ważne jest, aby pamiętać o rozciąganiu w każdym wieku. Jednak należy je wykonywać regularnie oraz prawidłowo. W ten sposób można szybko osiągnąć świetne efekty!

Czy rozciągać się przed, czy po treningu?

To pytanie pojawia się bardzo często. Jednak warto zdać sobie sprawę, że najważniejsze przed każdym treningiem jest rozgrzanie organizmu. Jest to kluczowy aspekt, aby uniknąć kontuzji i przygotować mięśnie do pracy. Niezależnie od poziomu aktywności fizycznej, którą zamierzamy wykonać, przystępując do treningu, powinniśmy zrobić rozgrzewkę. W tym momencie najlepiej sprawdzą się ćwiczenia oparte na rozciąganiu dynamicznym – są to wszelkiego rodzaju ćwiczenia, które zwiększają zakres ruchu poprzez wykonywanie wymachów i krążeń. Pamiętaj, że stretching dynamiczny to jedynie uzupełnienie rozgrzewki i nie może jej w pełni zastąpić! Po całkowitym  rozgrzaniu organizmu można przejść do treningu właściwego. Na zakończenie aktywnej pracy bardzo ważne jest rozciąganie statyczne, które pozwoli rozciągnąć mięśnie i rozluźnić całe ciało. Tego etapu treningu nie możesz pominąć!

Czy dzieci powinny się rozciągać?

Czasem pojawia się stwierdzenie, że nie warto rozciągać mięśni u dzieci, bo tak naprawdę one „nie mają mięśni”. Rozciąganie u dzieci jest równie ważne, co u dorosłych. W dodatku ta czynność ma wpajać właściwe nawyki oraz uświadamiać ich, że rozgrzewka i rozciąganie jest istotnym elementem podczas treningu. Dobrze przeprowadzony trening będzie zapobiegał przed ewentualnymi urazami. Ponadto, wszelkie tego typu ćwiczenia pomagają kształtować prawidłową postawę ciałautrzymywać odpowiednie napięcie zginaczy i prostowników kręgosłupa.

Czy osoby, które nie trenują powinny się rozciągać?

Przez ostatni rok  dzieci spędzały przed ekranami laptopów czy komputerów bardzo dużo czasu. Praca lub nauka w pozycji siedzącej powoduje osłabienie mięśni brzucha i zamknięcia bioder. Ponadto skutkiem ciągłego siedzenia mogą być bóle kręgosłupa, kolan, a nawet spłycenie oddechu, dlatego też regularna aktywność fizyczna w dobie siedzącego trybu życia jest ogromnie cenna. Dla osób, które nie uprawiają regularnie sportu, dobrym początkiem może być wprowadzenie do swojego dnia kilkuminutowego rozciągania przed snem.

Mamy nadzieję, że od dzisiaj nie zapomnisz o tak ważnym elemencie treningu, jakim jest rozgrzewka!

Podziel się

Zostaw odpowiedź