Aktualności, Nabory piłkarskie

Dziecko od wczesnych lat jest bardzo ruchliwe i porusza się z ogromną łatwością i szybkością. Pomimo dużego wysiłku fizycznego, natychmiast się regeneruje i po krótkim czasie jest gotowe do dalszych czynności ruchowych. Później, w okresie szkolnym, uczniowie często zapominają o ruchu albo jest on na tyle minimalny, że tym samym doprowadza to do bezczynności ruchowej oraz cofania się wytrzymałościowych umiejętności motorycznych.

Wytrzymałość – co powinniśmy o niej wiedzieć?

Jest to zdolność długotrwałego wykonywania wysiłku fizycznego bez zmniejszania wydolności dziecka. To proces pozwalający przeciwdziałać zmęczeniu w określonym czasie.

Zdolność tę możemy podzielić na:

– tlenową: odnosi się ona do sprawności układu sercowo-naczyniowego i oznacza, że ​​możesz dłużej ćwiczyć z większą intensywnością,

– beztlenową: jest to wydolność anaerobowa, czyli umiejętność wykonywania wysiłków krótkotrwałych o maksymalnej intensywności.

Wytrzymałość, czyli umiejętność wykonywania ćwiczeń bez spadku wydajności jest zaliczana do grupy zdolności kondycyjnych zawodnika wraz z siłą i szybkością. Trening wytrzymałościowy, który wykonywany jest na treningach IFG, jest złożonym procesem adaptacyjnym organizmu. Poprzez ćwiczenie tej cechy można osiągnąć poziom, w którym zmęczenie fizyczne pojawia się później, a dziecko podczas treningu będzie potrafiło wytrzymać dłużej i wykonać większą liczbę powtórzeń danego ćwiczenia. Podstawą do poprawienia wytrzymałości jest wydolność organizmu, która zależy od indywidualnych możliwości organizmu danej jednostki. Wydolność mierzy się poprzez zbadanie maksymalnego poboru tlenu do jakiego jest zdolny organizm.

Co może ograniczać wytrzymałość?

Na tę zdolność negatywny wpływ może mieć zmęczenie. Gdy jego wskaźnik nieustannie wzrasta, wydajność pracy małego sportowca spada. Poziom, w którym wydajność zaczyna być ograniczana przez brak siły, zależy od predyspozycji każdego sportowca. Niektórzy młodzi piłkarze posiadają znacznie większą tolerancję na zmęczenie. W dużej mierze zależy to od genetyki, a także od odporności psychicznej dziecka. Czy można temu przeciwdziałać? Doskonałym sposobem na to jest regularne trenowanie i pracowanie nad zwiększaniem swojej wytrzymałości. Mali sportowcy, którzy zbudują stabilną podstawę wytrzymałościową, będą mniej się męczyć, co na boisku może okazać się ogromną przewagą nad przeciwnikami.

Czy w IFG zawodnicy doskonalą wytrzymałość?

Jest to jedna z fundamentalnych zdolności, które są szlifowane w trakcie treningów piłkarskich. Jeśli dziecko ma słabą wytrzymałość lub chciałoby poprawić ją, warto przyjść na trening zapoznawczy IFG. Podczas tych treningów młodzi piłkarze wykonują zadania ze specjalistycznym sprzętem piłkarskim, który pozwala jeszcze szybciej i mocniej wypracować wytrzymałość.

Dowiedz się więcej o projekcie

 Warto wziąć pod lupę zdolność wytrzymałości, gdyż nie tylko przydaje się ona na boisku, ale i w codziennym życiu. Rozpoczęcie już w młodym wieku trenowania nad wytrzymałością może pozwolić dziecku bardzo szybko osiągnąć sportowe sukcesy!

Podziel się

Zostaw odpowiedź