Aktualności

Monitorowanie postępów jakie zawodnik robi podczas treningów to bardzo ważny element szkolenia. Dzięki niemu młody sportowiec wie nad czym szczególnie powinien pracować i co jeszcze jest warte poprawy. Wynik cyklicznie prowadzonych testów to także istotna informacja zwrotna dla trenera, który może zaplanować dalszy proces treningowy indywidualnie dostosowany do zawodnika.

Właśnie dlatego do metody szkolenia IFG zostały wprowadzone specjalistyczne testy, pozwalające monitorować postępy zawodników. Zaprojektowane na podstawie Soccer Star Challenge, badają sprawność młodych piłkarzy. Ich celem jest ocena postępu oraz wskazanie im obszarów treningu, nad którymi powinni oni w szczególności popracować. Próby testów zostały sprawdzone pod względem rzetelności i trafności w katedrze Statystyki Społecznej Uniwersytetu w Southampton przez zespół badawczy pod kierownictwem prof. Tima Holta, a ich miarodajność została potwierdzona w 90%.

Składają się one z pięciu elementów, które pozwalają określić poziom piłkarskiej sprawności fizycznej i umiejętności istotnych w piłkarskim rozwoju:

 

  1. PROWADZENIE PIŁKI – zawodnik ma za zadanie poprowadzić piłkę dowolną częścią stopy na określonym dystansie
  2. ZWROTY Z PIŁKĄ – zawodnik wykonuje jak najszybciej określoną ilość zwrotów z piłką, na kilka różnych sposobów.
  3. DRYBLING – polega na prowadzeniu piłki po określonym torze
  4. BIEG BEZ PIŁKI – jak najszybszy bieg po określonym torze.
  5. OCENA GRY – zawodnicy zostają ocenieni przez pryzmat kilku jednostek treningowych; trenerzy oceniają m.in. zaangażowanie, podejmowanie decyzji, umiejętność współpracy oraz umiejętności techniczne.

 

Testy przeprowadzane są trzykrotnie w ciągu roku. W okresie wiosennym (marzec – kwiecień), letnim (czerwiec) oraz w okresie jesiennym (wrzesień – październik). Za wykonanie określonej próby zawodnicy otrzymują punkty, które pozwalają przydzielić każdemu z nich piłkarską odznakę IFG – złotą, srebrną lub brązową. Testy, w których wykorzystany jest pomiar czasu przeprowadzane są za pomocą nowoczesnych fotokomórek.

Podziel się

Zostaw odpowiedź