Aktualności

 

Moja mama powiedziała mi, że jestem najlepszy.
A ja byłem wychowany tak, bym zawsze wierzył mojej mamie na słowo.

– Diego Maradona

 

Rodzice bez wątpienia się najważniejszymi osobami w rozwoju młodego piłkarza. Nie szkoła, dziadkowie, znajomi z podwórka, ani nawet trener. To od rodziców zależy w jaki sposób postępuje dziecko, jakie ma cechy charakteru, jak się zachowuje, ile czasu poświęca na naukę a ile na sport, jakie są jego emocje czy słownictwo. Dziecko chłonie wszystko niczym gąbka, dlatego żeby wychować mistrza sam musisz się nim stać! Słowa mają niewielką wartość dopóki nie uzupełnią ich zachowania i działanie. Poznaj kilka zasad, które pomogą Ci stać się odpowiedzialnym rodzicem młodego piłkarza.

 Bądź przykładem

Jeśli oczekujesz czegoś od swojego dziecka, sam musisz robić dokładnie to samo. Dziecko nie odczytuje intencji rodzica, ale zapamiętuje emocje, które on okazuje. Jeśli będziesz autentyczny w tym co robisz, Twoje dziecko z pewnością zapamięta dawane mu rady. Mówiąc: Bądź pewny siebie i panuj nad emocjami! Przyjmij wyprostowaną i pewną postawę, zadbaj o to, żeby Twoja wypowiedź rzeczywiście brzmiała pewnie i odważnie.

Pozostań widzem i nie zastępuj eksperta

Łatwo oceniać i być ekspertem z pozycji widza. Jednak warto stłumić w sobie chęć krytyki lub wyrażenia oczekiwań względem dziecka, tak aby nieświadomie nie sprawić, że zawodnik przestanie wierzyć w siebie i swoje umiejętności. Od udzielania rad na treningu czy turnieju jest trener i niech tak zostanie.

Opanuj emocje

Jeśli czujesz, że pojawiają się w Tobie nieprzyjemne emocje. Masz ochotę wybuchnąć gniewem albo płaczem, bo Twoje dziecko odniosło porażkę, odejdź na bok i postaraj się uspokoić. Zbędne emocje mogą sprawić, że tylko jeszcze bardziej przytłoczysz dziecko, a jego samopoczucie będzie gorsze. Daj mu do zrozumienia, że czujesz dumę, że tak dobrze sobie poradziło. Porozmawiajcie o tym co czuje zawodnik, pomóż mu poradzić sobie z jego emocjami.

Odłóż swoje ambicje na bok

Najgorsze co może zrobić rodzic, to wymagać od dziecka, aby spełniało jego ambicje. Marzyłeś kiedyś o profesjonalnej piłkarskiej karierze, a teraz czasami grasz w piłkę z kolegami? Pamiętaj, że Twoje dziecko ma własne marzenia, a zmuszenia go do zbyt intensywnej pracy, może tylko zniechęcić je do zajęć. Podejdź do wszystkiego z głową, rozplanuj czas dziecka, tak aby miało go zarówno na treningi, ale również na inne aktywności.

Kibicuj konstruktywnie

Wspieraj dziecko w mądry sposób. Kibicuj motywująco i w żadnym wypadku nie wypominaj. Wyrażaj konkretne pochwały, podkreślaj rzeczy, które zawodnik wykonał dobrze. Jeśli dziecko będzie wiedziało, że jego ciężka praca przynosi efekty, z przyjemnością pójdzie na kolejny trening,

Umiarkowana troskliwość

Każdy rodzic troszczy się o swoje dziecko i chce dla niego jak najlepiej. Jednak należy pamiętać o tym, aby nie przesadzić z nadmierną troską, która powoduje w dzieciach lękliwość, niepewność oraz rozumowanie, że samo nie da rady. To wszystko zaś przyczyni się do niskiego poczucia własnej wartości teraz i w przyszłości. Pomóż swojemu dziecku mierzyć wysoko, daj mu świadomość, że nie ma rzeczy niemożliwych.

 

 

Podziel się

Zostaw odpowiedź