Aktualności

Zanim nauczysz się skakać naucz się poprawnie lądować – nauka prawidłowego lądowania.

W treningu motorycznym dzieci i młodzieży ważniejsza od ilości wykonanej pracy jest jej jakość. Poprawność wykonywania danych ćwiczeń jest rzeczą kluczową. W treningach Indywidualnych Fundamentów Gry dzięki małym grupom treningowym, każdy zawodnik ma szansę na skonsultowania z trenerem poprawności wykonywanych przez niego ćwiczeń oraz wprowadzenia potrzebnych zmian. Warto zwrócić uwagę na kilka elementów, które usprawnią ich poprawne wykonanie.

Osiowość kończyn

Stopy w momencie lądowania powinny być ustawione blisko ułożenia równoległego – pozycja nr 1 oraz pozycja nr 2. Zrotowanie jednej kończyny do zewnątrz stanowi zaburzenie całego łańcucha biomechanicznego i może prowadzić do powstania urazu – pozycja 3.

 

Ustawienie stóp podczas lądowania

 

Zbyt dużo rotacja zewnętrzna stopy w momencie lądowania spowoduje koślawienie stawu kolanowego. W konsekwencji spowoduje to rotacje podudzia względem uda doprowadzając do tzw. punktu bez powrotu podczas, którego często dochodzi do urazów np. więzadła krzyżowego przedniego.

 

Po lewej stronie pozycja bezpieczna, po stronie prawej pozycja mogąca spowodować uraz

 

W treningu dzieci i młodzieży odpowiednie ustawienie stóp egzekwujemy przekazując zawodnikom, że na ich dużym palcach od stóp są latarki, które świecą. Po lądowaniu latarki muszą świecić w tym samym kierunku na wprost

 

„Ciche lądowanie, nie jak słoń”

Trening plajometyczny polega między innymi na nauce amortyzacji lądowania, zatem powinno być one wykonane miękko oraz cicho.

 

Funkcjonalność

W treningu plajometrycznym piłkarzy nożnych warto wykorzystać ruchy zbliżone do tych jakie wykonuje zawodnik podczas meczu. Zawodnik w trakcie meczu częściej wykonuje wyskok z wyprostowanymi stawami biodrowymi oraz kolanowymi (wyskok do głowy), w porównaniu do wyskoku ze zgiętymi stawami biodrowymi oraz kolanowymi. Zatem bardziej funkcjonalne wydają się przeskoki przez niską przeszkodę (niski płotek, stożki) z wyprostowanymi stawami biodrowymi i kolanowymi niż wyskok przez wysoką przeszkodę, którą trzeba pokonać ze zgiętymi stawami biodrowymi i kolanowymi.

Funkcjonalność wyskoku

Pozostałe szczegóły istotne w momencie lądowania oraz wyskoku:

  • lądowanie przez palce na całą stopę,
  • zgięcie stawów kolanowych i biodrowych,
  • stopy ustawione na szerokość bioder,
  • proste plecy,
  • patrzymy przed siebie,
  • praca ramion,
  • stabilna pozycja.

 

Podziel się

Zostaw odpowiedź