Aktualności

Przeziębienie a trening.

Kiedy zawodnik powinien zostać w domu?

 

Jesień to czas, gdy dziecięcy organizm jest szczególnie narażony na działanie wirusów i bakterii. W tym okresie nie trudno o przeziębienie. O ile zostanie w domu z wysoką temperaturą  jest czymś oczywistym to w przypadku kataru, bólu głowy czy gardła sprawa jest już nieco bardziej skomplikowana. Czy podczas przeziębienia powinniśmy wysłać dziecko na trening? Jak dużo czasu musi minąć, aby wrócić do aktywności fizycznej po przebytej chorobie?

 

Z chorobą lepiej nie iść na trening

 

Wysłanie dziecka z gorączką na zajęcia jest bardzo nieodpowiedzialne. Jeśli małego piłkarza dopadnie choroba, której objawami są wysoka gorączka, ból mięśni, głowy, czy kaszel i katar pozwól dziecku zostać w domu. Treningi są dla chorego organizmu zbyt dużym obciążeniem. Osłabiony chorobą wszystkie siły przeznacza na to, aby poradzić sobie z wirusami. Nadmierna aktywność spowoduje że siły, które mogą być przeznaczone na zwalczenie infekcji zostaną wykorzystane podczas wysiłku fizycznego. Wysłanie chorego dziecka na trening może więc spowodować spotęgowanie objawów, a nawet wystąpienie licznych powikłań. Kolejną przesłanką do pozostania w domu jest fakt, że chore dziecko może zarazić innych zawodników.

 

Co w przypadku lekkiego przeziębienia?

 

Natomiast jeśli dziecko ma tylko lekki katar czy kaszel, warto pozwolić mu na umiarkowaną aktywność fizyczną. Według dr Lewisa G. Maharama autora książki ,,Running Doc’s Guide to Healthy Running” wskazówką określającą czy można ćwiczyć podczas przeziębienia jest lokalizacja występujących objawów. Jeśli występują one tylko od szyi w górę: kichanie, katar, ból gardła czy głowy, można pozwolić sobie na ćwiczenia. Co więcej, wysiłek o średniej intensywności pobudza organizm do wytwarzania przeciwciał.  Jednak jak wiadomo, wszystko należy robić z umiarem, a decyzję o wysłaniu dziecka na trening w każdym przypadku należy podjąć indywidulanie.

 

Jak wrócić do treningów po przebytej chorobie?

 

Powroty bywają ciężkie, jednak wcale nie musi tak być! Zadbaj o to, aby dziecko wracało do aktywności fizycznej stopniowo, nie przeciążając zanadto swojego organizmu. Musi się on stopniowo przyzwyczaić do wysiłku. To jak szybko można wrócić do gry zależy od czasu, przez jaki dziecko chorowało. Jeśli przeziębienie trwało mniej niż tydzień to już po kilku dniach od wyzdrowienia młody zawodnik może wrócić do trenowania. Natomiast jeżeli choroba trwała przez 1,5 do 2 tygodni najlepiej jeśli dziecko jeszcze tydzień  poświęci na regenerację organizmu, a dopiero później wróci do treningów. Już po około 2 tygodniach systematycznych treningów Twoja pociecha wróci do pełnej formy i sprawności sprzed choroby.

 

Podziel się

Zostaw odpowiedź