Aktualności

Przygotowanie motoryczne dzieci i młodzieży

W treningach Indywidualnych Fundamentów Gry trenerzy przywiązują szczególną uwagę do rozwinięcia w uczestnikach cech takich jak: taktyka, motoryka oraz technika. Każda z nich, dobrze rozwinięta stanowi nieodzowny element w rozwoju młodych zawodników.

Obecnie, aby piłkarz mógł grać na najwyższym  poziomie musi być szybki, silny, zwinny, wytrzymały oraz mieć doskonałe umiejętności techniczno-taktyczne. Tylko posiadanie takich cech pozwoli osiągnąć mu sukces. Odpowiednie przygotowanie motoryczne zawodnika stanowi bazę dla jego dalszego rozwoju.

Podstawą piramidy optymalnego przygotowania motorycznego są takie cechy jak: stabilność, mobilność oraz kontrola nerwowo-mięśniowa. Cechy te mają bezpośredni wpływ i przełożenie na kwestię, które są widoczne na boisku – siła, szybkość, wytrzymałość, moc.

1. Piramida optymalnego przygotowania motorycznego.

Żadnej z tej cechy nie da się wypracować ze pomocą czarodziejskiej różdżki w kilka tygodniu. Ważna jest regularna,  przemyślana i zaplanowana praca od najmłodszych lat. Tylko taka może przynieść korzyści w etapie, gdy zawodnik będzie najbardziej potrzebował cech takich jak chociażby siła i szybkość.

Przemyślana i zaplanowana praca oznacza branie pod uwagę tzw. złotych okien motoryczności. Są to okresy w rozwoju dzieci i młodzieży, kiedy są one najbardziej wrażliwe na dane bodźce treningowe. Wprowadzenie ich w tym czasie przyniesie szybki rozwój danej cechy motorycznej.  Oczywiście nie oznacza to, że nie możemy trenować np. wytrzymałości w okresie kiedy zawodnik jest mniej podatny na jej rozwój. Cechy motoryczne powinny być rozwijane długofalowo, z akcentowaniem ich w większym wymiarze czasowym w okresie, gdy zawodnik jest bardziej podatny na ich rozwój.

W planowaniu należy zwrócić uwagę nie na wiek chronologiczny (rocznik zawodnika), lecz na wiek biologiczny, ponieważ dzieci w tym samym wieku chronologicznym mogą różnić się o kilka lat w wieku biologicznym. Wiek biologiczny możemy wyznaczyć za pomocą wartości PHV (Peak High Velocity), czyli momentu, w którym dziecko osiąga lub osiągnie najwyższe tempo wzrostu.

2. Złote okna motoryczne.

Odpowiednie przygotowanie motoryczne stanowi fundament rozwoju dzieci i młodzieży w piłce nożnej. Tylko prawidłowo zaplanowany i  przeprowadzony trening da zauważalne efekty w przyszłości. Systematyczna praca od najmłodszych lat pozwoli piłkarzowi osiągnąć wysoki poziom sportowy i cieszyć się grą bez kontuzji.

Przygotował mgr fizjoterapii Bartosz Kubaszewski

Podziel się

Możliwość komentowania została wyłączona.