Aktualności

Jednym z bardzo ważnych elementów składowych udanego meczu jest pewność siebie zawodnika. Wystarczy chwila dekoncentracji przed rozgrywką, brak edukacji potreningowej, czy też wizji i celu treningowego, aby jedna porażka wpłynęła na samopoczucie, a dalej na rezultat meczu.  W jaki sposób pomóc młodym piłkarzom uwierzyć we własne siły?

Zawodnik, który zna swoje możliwości oraz dobre strony czuje się na boisku dużo pewniej i swobodniej. Sport to dziedzina, w której człowiek przez cały czas jest poddawany ocenie – siły, sprawności, szybkości, a także właśnie odporności psychicznej. Dlatego duże znaczenie ma posiadanie przez zawodnika pozytywnej samooceny, opierającej na osobistych doświadczeniach i analizie własnych przeżyć.

Co pomoże zbudować pewność siebie u zawodnika?

Po pierwsze skutecznie wyznaczane realistycznych celów. Powinny one być także ambitne, konkretnie i szczegółowo określone, możliwe do zmierzenia i koniecznie zapisane! Szczególną rolę w budowaniu pewności siebie odgrywają cele krótkoterminowe, które powinny dawać zawodnikowi odpowiedź zwrotną dotyczącą wykonanej pracy, przez co powinny stanowić źródło motywacji. 

Kolejną rzeczą jest uświadomienie zawodnikowi jak ważne są jego myśli, które wpływają na uczucia, a dalej na zachowania. Pozytywny dialog z samym sobą, czyli mówienie sobie tylko dobrych rzeczy przyniesie ponadprzeciętny efekt. Dialog negatywny jest dużym obciążeniem dla psychiki zawodnika i źródłem braku pewności siebie. Warto, aby zawodnik spisał listę swoich mocnych stron, do których będzie mógł wracać w chwilach niepewności. 

Jak powiedział sam Jerzy Dudek: – Wszystkim piłkarzom na koniec chciałbym dać dobrą radę. Jeśli przegrywacie po pierwszej połowie 0:3, w przerwie nie wierzcie w cuda. Zacznijcie wierzyć w siebie! I powodzenia w drugiej połowie

Podziel się

Zostaw odpowiedź