Aktualności

Rekordowe temperatury występujące w bieżącym roku okazały się być nie lada wyzwaniem dla sportowców. Poczucie zmęczenia, bóle głowy i ogólne rozkojarzenie to tylko niektóre z objawów przegrzania organizmu. Zazwyczaj da się temu jednak zapobiec poprzez odpowiednie nawodnienie. Należyta ilość spożywanych płynów przyczyni się do zwiększenia efektywności treningu. 

Podstawową kwestią jest spożywanie zalecanej dawki wody podczas treningu. W ciągu dnia człowiek powinien spożywać około 3 litrów wody. W przypadku sportowców dochodzi jednak do dodatkowego wysiłku, podczas którego nasz organizm automatycznie pozbywa się wody. Aby uchronić się przed odwodnieniem powinniśmy zacząć liczyć naszą wagę przed i po treningu. Należy przyjąć, że każdy utracony kilogram powinniśmy rekompensować litrem wody. Stosunkowo przyjmuje się, że bezpieczną ilością spożywanych płynów podczas treningu będzie 1.5 litra, ale dla pewności stosujmy metodę z liczeniem kilogramów. 

Ważny jest również wybór samego napoju. Woda jest podstawowym wyborem, ale jest to produkt typowo hipotoniczny. Podczas treningu trwającego dłużej niż godzinę lub w trudnych warunkach pogodowych takich jak upały, warto zainwestować w napój izotoniczny. Wysoka zawartość sodu i węglowodanów pozwoli utrzymać wodę w organizmie i zapobiegnie wypłukiwaniu glikogenu. Woda czy też sok będzie dobrym wyborem jedynie podczas lżejszych, krótszych treningów. 

Aby zapobiec przegrzaniu oprócz nawodnienia pamiętajmy o dodatkowym zabezpieczeniu. W naprawdę gorące miesiące załóżmy czapkę z daszkiem, promienie słoneczne najbardziej wpływają właśnie na pracę mózgu. Wybierajmy również odzież z materiału przepuszczającego powietrze oraz taką, która będzie zbierała pot. To poprawi nasz komfort treningu i wspomoże wydolność. 

Nie zapominajmy również o nawodnieniu po samym czasie treningu. To wtedy potrzebujemy uzupełnić straty elektrolitów, spożywając nawet do pół litra wody na raz. Ciekawym pomysłem będzie również wypicie autorskiego napoju nawodniającego w składzie: pół litra wody, łyżka miodu, łyżeczka soli i dwie łyżki soku z cytryny. Gwarantujemy bezpieczny trening i skuteczną regeneracje jeśli zastosujecie się do porad specjalistów naszej Akademii! 

  

Podziel się

Zostaw odpowiedź