Aktualności

Rolowanie mięśni a regeneracja

Rolowanie mięśni to metoda, która pojawiła się stosunkowo niedawno i cały czas zyskuje na popularności. Dziś z tym rodzajem masażu spotykamy się nie tylko w specjalistycznych gabinetach fizjoterapeutów czy na salach treningowych, ale również w domowym zapleczu sportowym. Rolowanie polega na automasażu mięśni za pomocą piankowego wałka. Jego celem jest uśmierzanie bólu, utrzymanie prawidłowej rozciągliwości tkanek miękkich, przywrócenie odpowiedniego napięcia mięśniowego po intensywnym treningu oraz poprawienie ogólnej mobilności całego ciała. Dobrze przeprowadzone sprawi, że do mięśni napłynie więcej substancji odżywczych, dzięki czemu tkanki będą lepiej nawodnione, a to przyspieszy proces regeneracji oraz przyniesie przyjemne dla ciała odprężenie. 

Celem treningów Indywidualnych Fundamentów Gry jest kompleksowy rozwój zawodników, dlatego dbamy o regularne spotkania z fizjoterapeutą oraz wykonywanie ćwiczeń przyspieszających potrenigową regenerację oraz pozwalających uniknąć kontuzji i urazów. Dlatego rolowanie mięśni jest stałym elementem treningów IFG. 

Po co rolować mięśnie?

Badania dowodzą, że już pojedyncza sesja rolowania mięśni przynosi wiele korzyści dla organizmu. Życie sportowca często jest naznaczone ogromnym wysiłkiem fizycznym jak i psychicznym. Wiele jednostek treningowych o dużej częstotliwości i niewiele czasu na regenerację powodują powysiłkowe uszkodzenia w mięśniach oraz w tkance łącznej. Rolowanie w szybki i łatwy sposób pozwala na rozluźnienie uszkodzonych struktur i zmniejszenie bólu. Regularny automasaż pozytywnie wpływa na długofalowe wyniki sportowe. Mięśnie o większej elastyczności są bardziej odporne na kontuzje i urazy. Dzięki niemu poprawia się także samopoczucie, zmniejsza poziom stresu i zmęczenia. Kolejnym atutem jest podniesienie progu bólu. Wytwarzany przez piankowy wałek nacisk na tkanki nadwrażliwe pobudza układ neurologiczny do produkcji mediatorów bólu w wyniku czego próg bólu odczuwany przez zawodnika zwiększa się. 

Na czym polega rolowanie mięśni?

Rolowanie mięśni, choć robione samodzielnie, działa podobnie jak masaż sportowy. Poprawia przepływ krwi, usuwa zbędne produkty przemiany materii i rozbija zrosty tkanki miękkiej i bliznowatej, dzięki czemu znacznie przyspiesza regenerację. Kluczowym elementem rolowania jest nacisk. Pod wpływem ciężaru ciała włókna mięśniowe ulegają spłaszczeniu na powierzchni wałka, a ruchy które wykonuje zawodnik pomagają organizmowi rozbić zrosty i zgrubienia oraz rozprowadzić odpady z mięśni i naczyń włosowatych. Dodatkowo, automasaż pozytywnie wpływa na ukrwienie i elastyczność skóry. 

Kiedy stosować rolowanie?

Zaleca się, aby automasaż odbywał się po zakończonym treningu, w celu szybszej regeneracji uszkodzonych mięśni. Jednak niektóre badania wskazują także na korzystne działanie rolowania wykonanego przed treningiem – doprowadza ono do zwiększenia zakresu ruchu w stawach i niewielkiego zwiększenia siły mięśni. 

Jak prawidłowo wykonywać automasaż z wałkiem?

1. Użyj swojej masy ciała w celu wywarcia nacisku na bolące miejsce.

2. Powoli przesuwaj się na powierzchni wałka.

3. Znajdź miejsce o większej bolesności i spędź więcej czasu na wałkowaniu go (nawet 20-30 sekund).

*W trakcie rolowania należy unikać wystających punktów kostnych. Ponadto rolowanie nigdy nie powinno powodować siniaków! Stosowane powinno być codziennie.

Podziel się

Zostaw odpowiedź