Aktualności

Kontuzje to zmartwienie każdego sportowca. W dzisiejszych czasach młode osoby nie zwracają uwagi na swoją postawę, często nie zdając sobie sprawy z konsekwencji jakie grożą im przez to w przyszłości. Zamiast leczyć urazy, gdy już jest za późno warto dowiedzieć się dlaczego występują i jak im zapobiegać. Fundamentem poprawnie wykonywanych ćwiczeń, podczas których szansa kontuzji jest najmniejsza jest właściwa postawa ciała. To od niej powinno się rozpoczynać każdy ruch.

Za właściwą postawę ciała są odpowiedzialne trzy grupy mięśniowe: mięśnie pośladkowe, mięśnie znajdujące się między miednicą, a klatką piersiową oraz mięśnie okalające łopatki. Jednak skąd mamy wiedzieć, że postawa jest prawidłowa? Można łatwo sprawdzić to wykorzystując długi, prosty kij. Wystarczy postawić go na wysokości stawu skokowego i sprawdzić czy ciało tworzy pionową linię pomiędzy stawem skokowym, kolanowym, biodrowym, a przejściem piersiowo – lędźwiowym, środkiem stawu ramiennego oraz płatkiem ucha. Jeśli wszystkie wymienione elementy znajdują się w jednej linii wiadomo, że pomiędzy napięciami z przodu i z tyłu nie występuje wyraźna różnica.

Możemy do tego testu wykorzystać tyczkę, bądź długi, prosty kij. Stawiając tyczkę na wysokości stawu skokowego nasze ciało powinno tworzyć pionową linię pomiędzy: stawem skokowym, stawem kolanowym, stawem biodrowym, przejściem piersiowo- lędźwiowym, środkiem stawu ramiennego i płatkiem ucha. Kiedy wszystko znajduje się w jednej lini wiemy, że napięcia z przodu, jak i z tyłu ciała są porównywalne bez wyraźnej różnicy. Jeśli widoczne jest odchylenie od pionu, oznacza to, że z jednej strony występuje wzmożone napięcie, a z drugiej rozluźnienie.

Jak widać, praca nad prawidłową postawą ciała jest niezwykle ważna i warto przywiązywać do niej dużą uwagę. Regularnie ćwiczona może ochronić młodego piłkarza przed wieloma urazami i kontuzjami w przyszłości. Podczas treningów i zajęć dodatkowych Indywidualnych Fundamentach Gry , który udziela wskazówek pozwalających uniknąć kontuzji.

Podziel się

Zostaw odpowiedź