Aktualności, Nabory piłkarskie

Trener na wagę złota, kto to taki? - sylwetka trenera idelanego

Trener odgrywa kluczową rolę w rozwoju zawodnika. Jego zaangażowanie i kompetencje są niezwykle potrzebne podczas całego procesu szkolenia, ale to początki są najważniejsze. Bardzo często można spotkać się z wypowiedziami najlepszych piłkarzy globu, wspominających czasy dzieciństwa oraz swojego pierwszego trenera. Dlaczego akurat ten jest tak często wymieniany?

Dlaczego na początku trener jest najważniejszy?

W tak młodym wieku trener dla zawodnika spełnia nie tylko rolę osoby uczącej fachu piłkarskiego, ale bardzo często jest też nauczycielem, przyjacielem i motywatorem. Podstawy techniki i motoryki jaką wpoi zawodnikowi jego pierwszy coach zostaną z nim już na zawsze. Dlatego też, zdaniem wielu ekspertów, dobry wybór kandydata na pierwszego trenera może być czynnikiem determinującym dalszy rozwój naszej pociechy.

Kluczowe cechy.

Zastanawiając się na wyborem idealnego dla naszego dziecka trenera warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych cech, jakie powinien on przejawiać.

Po pierwsze jest to kompetencja. Oczywistym kryterium przez jakie należy prześwietlić naszego trenera jest jego merytoryczna zdolność do prowadzenia treningu i wydobywania z zawodnika tego, co najlepsze, oraz trafna diagnoza mankamentów, które w procesie szkolenia będziemy korygować tak, aby osiągnąć najlepsze rezultaty.

Jakich cech poszukiwać?

Pasja to kolejny na naszej liście element do odhaczenia. Trenowanie musi być nie tylko zawodem, ale i pasją, nieustanną potrzebą rozwoju, wzmacniania walorów i korekty błędów. Trener idealny nie tylko przychodzi na trening, on w nim aktywnie uczestniczy i wspiera swoich zawodników poprzez indywidualne podejście. Jego potrzeba ciągłego rozwoju i doskonalenia jest motorem napędowym dla zawodników, którzy widzą w nim autorytet i naśladują go w tym aspekcie.

Ambicja

Przedostatnią na naszej liście pożądaną cechą jest ambicja. Oczywiście musi się ona mieścić w ramach zdrowej rywalizacji. Niemniej to ona determinuje wolę walki i zwycięstwa, która przecież jest podstawą każdego sportu. Nic tak nie motywuje zawodnika jak kolejne wygrane. Warto przy tym zaznaczyć, że zwycięstwem jest nie tylko pokonanie przeciwnika na dużym turnieju, ale również (a może przede wszystkim) przełamywanie swoich barier i pokonywanie kolejnych stopni piłkarskiej ścieżki. Trener musi umieć zmotywować zawodnika nie tylko do osiągania najwyższych laurów, ale i do chęci oraz umiejętności cieszenia się z najmniejszych sukcesów – choćby nauczenia się nowego elementu gry. To właśnie ciągła chęć pokonywania kolejnych barier jest fundamentem sukcesu każdego sportowca.

Cierpliwość

Dopełnieniem wizji wzorowego trenera jest cierpliwość. Każdy zawodnik to indywiduum rozwijające się w swoim tempie. Ten stan rzeczy idealnie opisuje maksyma „drużyna jest tak silna jak jej najsłabsze ogniwo”. Indywidualne podejście w kontrze do kolektywnego spojrzenia umożliwia jednostkowe podejście do każdego zawodnika, a co za tym idzie, wsparcie go na drodze do sukcesu poprzez odpowiednie poprowadzenia kariery. Trener rozumie, że każdy rozwija się w swoim tempie i jedne rzeczy przychodzą łatwiej, a inne trudniej i jest to kwestia stricte indywidualna. Oznacza to, że każdą jednostkę treningową należy zaplanować tak, aby maksymalizować szansę na rozwój każdego z zawodników na polach, w których są elementy do poprawy. Taki stan rzeczy buduje silne relacje i przyczynia się do poprawy jakości nie tylko zawodników jako indywiduum, ale i w efekcie całej drużyny.

Podsumowanie

Idealny trener to nie wynik jednostkowych cech. Na kandydata, jakiego warto szukać dla naszego dziecka, składa się konglomerat elemetów, które tylko i wyłącznie funkcjonując razem stanowią o profesjonalizmie trenera, a w konsekwencji sile zespołu.
Indywidualne Fundamenty Gry (IFG) to miejsce, gdzie zawodnik rozwinie piłkarskie skrzydła pod okiem sprawdzonej kadry trenerskiej, posiadającej zestaw pożądanych przez Państwa cech. Równomierny, wieloaspektowy trening, jakiego można uświadczyć w IFG, zapewnia kompleksowy rozwój młodego zawodnika, który zaprowadzi go do wymarzonej kariery piłkarskiej.

Podziel się

Zostaw odpowiedź