Aktualności

Biorąc pod uwagę rozwój motoryczny oraz zapobieganie urazom najważniejszą cechą, na której należy się skupić w pracy z dziećmi i młodzieżą jest siła. W przeszłości trening siłowy w sporcie dzieci i młodzieży był demonizowany i przedstawiany w złym świetle. Miał wpływać negatywnie na rozwijającego się zawodnika i powodować urazy. Lata badań naukowych oraz doświadczeń treningowych pokazują, że jest dokładnie odwrotnie. Oto kilka mitów i faktów na temat treningu siłowego u dzieci i młodzieży:

MIT:

Trening siłowy hamuje wzrost kostny

Jest to mit, ponieważ wieloletnie badania nie wykazały złego wpływu treningu siłowego na rozwój kości. Jest wręcz przeciwnie, ponieważ ma on znaczenie dla poprawy mineralizacji kości, zwiększając ich całkowitą masę.

MIT:

Trening siłowy jest kontuzjogenny.

Prawidłowo przeprowadzony trening siłowy, z wykorzystaniem odpowiedniego sprzętu jest znacznie mniej kontuzjogenny niż np. gra w sporty drużynowe.

FAKT:

Trening siłowy pozytywnie wpływa na inne cechy motoryczne takie jak: moc, szybkość i wytrzymałość

Dziesiątki badań naukowych udowadniają, że prawidłowo przeprowadzony trening siłowy sprawia, że zawodnicy szybciej pokonują odległości na boisku. Korzystnie wpływa on również na cechę, która warunkuję wysokość wyskoku, przyspieszenie na krótkim odcinku czy dynamikę uderzenia piłki, czyli moc.

FAKT:

Trening siłowy zmniejsza ryzyko kontuzji na boisku

Trening siłowy wprowadza pozytywne zmiany w układzie ruchu. Tym samym zmniejsza ryzyko urazów, a szczególnie przewlekłych kontuzji.

Oczywiście myśląc o treningu siłowym dzieci i młodzieży, w początkowych etapach nie mamy na myśli klasycznego treningu na siłowni. Trening ten należy zacząć od nauki prawidłowych wzorców ruchowych i poprawnej techniki wykonywania ćwiczeń. Następnie wprowadzamy ćwiczenia oporowe z wykorzystanie masy własne ciała, gum elastycznych czy piłek lekarskich. Skupiając się na ćwiczeniach wielostawowych angażujących jak najwięcej mięśni.

Podziel się

Zostaw odpowiedź